Форуми

Въпроси/ОтговориВъпроси/Отговори   ТърсенеТърсене   ПотребителиПотребители   Потребителски групиПотребителски групи   Регистрирайте сеРегистрирайте се 
 ПрофилПрофил   Влезте, за да видите съобщенията сиВлезте, за да видите съобщенията си   ВходВход 

безмитен внос на автомобил на българин, живял в чужбина
Иди на страница Предишна  1, 2, 3  Следваща

Създайте нова тема   Напишете отговор     Форуми -> Внос на автомобили
Предишната тема :: Следващата тема  
Автор Съобщение
Dido
Гост

МнениеПуснато на: Пет Сеп 16, 2005 11:13 pm    Заглавие: Re: внос на автомобил от преселник Отговорете с цитат

експерт написа:
Днес ми е лош ден - досега отговарям само на въпроси, по които многократно вече е писано. Защо не четете???
Преселниците имат право на безмитен внос на личното си употребявано имущество без заплащане на мито и ДДС на основание чл.668 от ППЗМ и чл.59, т.9, б."д" от Закона за ДДС.
Условията са следните - лицето трябва да докаже:
1. че е живяло в чужбина най-малко последните 12 месеца;
2. че ще живее в България най-малко следващите 185 дни;
3. че владее автомобила най-малко 6 месеца преди датата, на която е заявил пред митницата, че се преселва в България.
За всяко едно от тези обстоятелства се представят документи.
Началникът на митницата, където ще е постоянното местожителство на лицето, след като разгледа молбата, придружена от доказателствата, се произнася - разрешава или не безмитния внос. Ако бъде разрешен безмитният внос, автомобилът остава под митнически надзор за следващите 2 години и той не може да е обект на сделка- продажба, замяна, дарение, залог и т.н.

Avtomobila mi e 240 konski sili.Razbrah,4e nyama da plastam mito i DDS.A ste se plasta li aktziz.Blagodarya.
Върнете се в началото
gost
Гост

МнениеПуснато на: Пет Сеп 16, 2005 11:15 pm    Заглавие: Re: внос на автомобил от преселник Отговорете с цитат

Avtomobila mi e 240 konski sili.Razbrah,4e nyama da plastam mito i DDS.A ste se plasta li aktziz.Blagodarya.[/quote]
Върнете се в началото
експерт
Гост

МнениеПуснато на: Съб Сеп 17, 2005 9:55 am    Заглавие: внос на акцизен автомобил от преселник Отговорете с цитат

Да, акцизът трябва да се заплати. За съжаление в Закона за акцизите няма основание за освобождаване автомобила на преселник. Да сме благодарни, че поне има освобождаване от мито и ДДС в пълен размер.
Върнете се в началото
Dido
Гост

МнениеПуснато на: Съб Сеп 17, 2005 2:38 pm    Заглавие: Re: внос на акцизен автомобил от преселник Отговорете с цитат

Blagodarya za barziyat otgovor.
Върнете се в началото
миро
Гост

МнениеПуснато на: Съб Дек 03, 2005 10:58 pm    Заглавие: внос от сащ Отговорете с цитат

как да си внеса колата от саш без да плащам огромно мито и ддс
благодаря предварително
Върнете се в началото
Гост

МнениеПуснато на: Пон Дек 05, 2005 10:54 am    Заглавие: Отговорете с цитат

Никак!
Върнете се в началото
Никола
Гост

МнениеПуснато на: Пет Яну 27, 2006 5:11 pm    Заглавие: внос на автомобил от български гражданин пребивавл в чужбина Отговорете с цитат

Прочетох всички съобщения във форума и намирам отговорите на експертите като изключително полезни,но за съжаление не намерих одговор на следното:

1. Български гражданин с постоянно местопребиваване извън митническата територия на Република България, който има "временно местопребиваване" в повече от една чужда страна поради професионални и/или лични задължения през последните 6 години и е посещавал България през същия период годишно за по малко от 1(или 6)месеца, като за същия период има документ за временно пребиваване от чуждите власти има ли право на безмитен (съответно без ДДС) внос на автомобил? Всяка страна има свои разпоредби за издаване на "постоянно" месторебиваване, а ако поради стечения на обстоятелствата (вкл. и при работата на дипломатически или приравненини позиции) българския гражданин не успял в нито една страна да получи "постоянно пребиваване" за един сравнително не кратък период?

2. Ако може да разтълкувате разпоредбата и практиката при прилагането на чл. 672? или какво значи "непрекъснат период от 12 месеца" и възможностите предвидени в чл. 674 (1), т.е. период по-малък от 12 месеца.

3. В случай че лицето по-горе се установи за постоянно пребивавне в България, но служебните и професионалните му задалжения включват чести пътувания в чужбина, вкл.може би и през периода на първите 185 дни след вноса, какви ще бъдът последствията? в смисъл може ли да се използва института на безмитния внос? Доколко чл. 676 може да се използва като някаква алтернатива в тази ситуация?

Надявам се да поясните тази "особенна ситуация", за което предварително ви благодаря.
Върнете се в началото
Димо
Гост

МнениеПуснато на: Вто Фев 14, 2006 4:47 pm    Заглавие: Отговорете с цитат

Не бях чел по форумите такъв изчерпателен и експертен отговор по цялата процедура по освобождаване от митнически сборове по чл. 668-677. Благодаря на автора на отговора.
Може и да е полезно за някой, че се позволява по един автомобил на пълнолетен член от семейството.

Имам и въпрос:
Освобождаването по устаноженият ред важи ли и за ванове (7 места) и пикапи?
Върнете се в началото
експерт
Гост

МнениеПуснато на: Сря Фев 15, 2006 9:43 am    Заглавие: Отговорете с цитат

В чл.658, т.4 от ППЗМ е дадено легално определение на понятието "пътнически автомобилни превозни средства" - пътнически автомобили и други превозно средство, предназначено главно за превоз на по-малко от 10 лица (включително шофьора), както и товаро-пътническите и състезателните автомобили от позиция 8703 но Митническата тарифа.

От определението става ясен отговорът на твоя въпрос, нали? Idea
Върнете се в началото
Гост
Гост

МнениеПуснато на: Пон Фев 20, 2006 9:27 pm    Заглавие: Отговорете с цитат

Здравеите прочетох тук доста полезни нешта, за внос на коли и имущество но сега искам да попитам някои може ли да ми каже каква е процедурата за освобождаване от ДДС и мито при внос на автомобил или лично имущество.Аз живея в Англия, но искам да се прибирам и да си взема моя автомобил и личното ми имущество в България като искам да се освободя от ДДС и Мито.Знам за повечето документи и искам да попитам само за процедурата.Какво става когато аз се озова на митницата в България и какво е нужно да платя там и какви документи трябва да ми дадат и аз да дам.Задавам този въпрос защото на всички ни е ясно че законите на България не са много познати на хората и много често се случва митничари да се възползват от това и да печелят "дивиденти" (пари).Много ще бъда благодарен ако някои просто с няколко изречения ми каже какво аз трябва да подготвя и да направя когато се завърна в България, защото някои мои приятели ми казаха че може би си плащаш митото и след това подаваш молба да буде възтановено защото си използвал този член в закона за преселване.Моляви да ми помогнете и съжалявам ако ви карам да се повтаряте просто имам нъжда от помощ и ще бъда много благодарен за това.Благодаря ви ужасно много предварително.
Върнете се в началото
Asen

МнениеПуснато на: Сря Мар 08, 2006 11:56 pm    Заглавие: Отговорете с цитат

Според новия зякон за акцизите и данъчните складове:
"Чл. 21. (1) От плащане на акциз се освобождават:
1. акцизни стоки, когато са предназначени за дипломатически и консулски представителства и представителства на международни организации и членовете на техния персонал;"
Аз работя от дълго време като дипломат в чужбина. Как да тълкувам горепосочения член? Явно се имат предвид дипломатическите представителства в България, но законът не го прецизира. Мога ли да внеса автомобил без да плащам акциз?
По долу в закона пише:
"(2) Редът за прилагане на ал. 1 се определя, както следва:
1. по т. 1 - с наредба на министъра на финансите и министъра на външните работи;"
Има ли някой представа къде може да се намери тази наредба?
Благодаря!
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
експерт

МнениеПуснато на: Чет Мар 09, 2006 12:12 pm    Заглавие: Отговорете с цитат

Асен,
Съжалявам, че ще го кажа, но ако е вярно, че сте дипломат, би трябвало да знаете принципното положение, че едно лице е представител на своята държава (независимо дали на ниво посолство, консулство или международна организация) само в чужбина. Не може да сте български дипломат и да твърдите, че представлявате своята държава (България) пред своята държава (България). С други думи - българските дипломатически и консулски представители имат този статут извън България, но в България те само държавни служители, и като такива не са държава в държавата и по отношение на тях не се прилагат привилегиите (между другото думата привилегия идва от приват легис - частен закон), предвидени във Виенските конвенции, а се прилагат общите закони, важащи за всички български граждани. Обобщавам - текстът от Закона за акцизите, който цитирате, не важи за български граждани, които са работили като дипломати в други държави и след приключване на мандата им се прибират в страната. По отношение на тях в случай, че изпълняват условията, заложени в законите, се прилага или нормата на чл.668 от ППЗМ и чл.59, т.9, б."д" от ЗДДС или чл.688 от ППЗМ и чл.59, т.9, б"ж" от ЗДДС като към всички български граждани, които отговарят на условията за ползване на митнически и данъчни облекчения при внос. Освобождаване се допуска само от мито и ДДС, но не и от акциз.
Що се отнася до втората част на питането Ви, текстът има предвид Наредба № 14 от 1999 г. за митническото оформяне на стоки, внасяни от дипломатически представителства (последно изменена с ДВ, бр.59 от 19.07.2005 г.).
Върнете се в началото
Asen

МнениеПуснато на: Чет Мар 09, 2006 2:36 pm    Заглавие: Отговорете с цитат

Благодаря за отговора!
Бих искал да направя някои уточнения. На първо място - напълно наясно съм със статута, който имам в чужбина и този, който ще имам след завръщането си в България. Осъзнавам и какъв е смисъла на Закона за акцизите, въпреки, че не съм юрист по образование. Въпреки това, считам, че един закон следва да бъде безкрайно прецизен и ясен. В противен случай подлежи на тълкуване и интерпретиране, а в някои случаи води включително до своеволия от страна на тези, които го прилагат.
Дори при внимателен прочит на закона, никъде не става ясно, дали става въпрос за чужди дипломатически представителства в България или за български в чужбина.
С две думи - не е важно какво е искал да каже Законодателя, а какво е казал.
Както можете да се досетите, не съм задал въпроса си случайно. Текстът би могъл да бъде изтълкуван по начин, който, признавам, ме устройва лично, а именно, че от плащане на акциз се освобождават акцизни стоки, които са били закупени за нуждите на българско дипломатическо представителство зад граница и членовете на неговия персонал. Естествено, това може да стане при окончателното завръщане на този персонал в България.
Разбира се, бих могъл да дам и странични аргументи за подобно тълкуване. Струва ми се нормално държавата да насърчава дипломатите си зад граница да поддържат по-висок стандарт, т.к. именно те са нейното "лице" в чужбина. В този смисъл не е без значение дали българския дипломат ползва ВАЗ или BMW, което според нашите стандарти е луксозен автомобил и за него е дължим акциз.
Благодаря още веднъж! Ще се опитам да намеря Наредба №14. Надявам се поне с нея пропуските в Закона да са отстранени.
Върнете се в началото
Asen

МнениеПуснато на: Чет Мар 09, 2006 4:07 pm    Заглавие: Отговорете с цитат

Запознах се с Наредба №14. Трябва да призная, че внася повече яснота, макар че не е прецизна и също може да бъде оспорвана.
Върнете се в началото
експерт

МнениеПуснато на: Чет Мар 09, 2006 5:01 pm    Заглавие: Отговорете с цитат

Не от любов към спора, а от желание за внасяне на повече яснота, отново ще се включа.
Считам, че твърдението Ви, че от текста не става ясно дали освобождаването се прилага само за чужди дипломатически представителства в България или и за български в чужбина, не е вярно поради следната причина:
В чл.19 са регламентирани случаите, когато възниква задължение за заплащане на акциз. Първата хипотеза не ни интересува, тъй касае производство. Ние сме във втората хипотеза - внасянето на акцизни стоки на територията на страната. Сам си отговорете възможно ли е българско лице, служител в българско посолство в чужбина, да внася акцизен автомобил, който е предназначен за персонал на дипломатическо представителство на България в България.
Струва ми се, че България все още няма нужда да се представлява сама пред себе си.
Confused
Върнете се в началото
Покажи мнения от преди:   
Създайте нова тема   Напишете отговор     Форуми -> Внос на автомобили Часовете са според зоната GMT + 2 Часа
Иди на страница Предишна  1, 2, 3  Следваща
Страница 2 от 3

Идете на:  
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети