Форуми

Въпроси/ОтговориВъпроси/Отговори   ТърсенеТърсене   ПотребителиПотребители   Потребителски групиПотребителски групи   Регистрирайте сеРегистрирайте се 
 ПрофилПрофил   Влезте, за да видите съобщенията сиВлезте, за да видите съобщенията си   ВходВход 

безмитен внос на автомобил на българин, живял в чужбина
Иди на страница 1, 2, 3  Следваща

Създайте нова тема   Напишете отговор     Форуми -> Внос на автомобили
Предишната тема :: Следващата тема  
Автор Съобщение
sekoulov

Местожителство: Deutschland

МнениеПуснато на: Вто Май 10, 2005 2:24 pm    Заглавие: безмитен внос на автомобил на българин, живял в чужбина Отговорете с цитат

може ли да внесе автомобил без мито българин, който се връща в Б-ия, след като е живял 38 години в чужбина?
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение AIM Адрес
експерт
Гост

МнениеПуснато на: Вто Май 10, 2005 2:43 pm    Заглавие: внос на автомобил от преселник Отговорете с цитат

Днес ми е лош ден - досега отговарям само на въпроси, по които многократно вече е писано. Защо не четете???
Преселниците имат право на безмитен внос на личното си употребявано имущество без заплащане на мито и ДДС на основание чл.668 от ППЗМ и чл.59, т.9, б."д" от Закона за ДДС.
Условията са следните - лицето трябва да докаже:
1. че е живяло в чужбина най-малко последните 12 месеца;
2. че ще живее в България най-малко следващите 185 дни;
3. че владее автомобила най-малко 6 месеца преди датата, на която е заявил пред митницата, че се преселва в България.
За всяко едно от тези обстоятелства се представят документи.
Началникът на митницата, където ще е постоянното местожителство на лицето, след като разгледа молбата, придружена от доказателствата, се произнася - разрешава или не безмитния внос. Ако бъде разрешен безмитният внос, автомобилът остава под митнически надзор за следващите 2 години и той не може да е обект на сделка- продажба, замяна, дарение, залог и т.н.
Върнете се в началото
Georgi
Гост

МнениеПуснато на: Вто Май 10, 2005 8:21 pm    Заглавие: Отговорете с цитат

Tova postanovlenie za bezmitnia vnos na lek avtomobil na bulgari jivjali v tcujbina, vaji li sashto taka za studenti koito sled zavurschvaneto im v tcujbina se pribirat da si rabotjar v BG? Pitam zashtoto studentite v tcujbina imat drug statut v sravnenie s BG grajdani koito prebivavat v
tcujbina po edi kakuv si povod. Njakoi predi vreme mi beshe kazal ce
ce tova ne vaji za studentite zatova reshih da popitam otnovo tuk v foruma expertite.
Blagodarja predvaritelno
Върнете се в началото
експерт
Гост

МнениеПуснато на: Сря Май 11, 2005 9:56 am    Заглавие: внос на автомобил от студент Отговорете с цитат

Най-после интересен въпрос - днес ми е ден...
Вариантите са два:
1. Ако в чужбина едно лице прибивава с цел обучение във висше училище или в друго учебно заведение, това по смисъла на чл.658, т.8, in fine, не се смята за постоянно, а за временно прибиваване извън България. От тук - при завърщането си в България след края на следването лицето няма правата на преселник (по чл.668 от ППЗМ, който включва и правото на безмитен внос на автомобил), а има само правата по чл.688 от ППЗМ - може да внесе безмитно само употребявано домакинско имущество, което съответства по вид и количество на времетраенето и на повода за временното пребиваване в чужбина на лицето, но не може да си внесе безмитно автомобил. Размерът на дължимите държавни вземания за автомобила се изчислява с помощта на авто-мито-калкулатор. Освобождаването от ДДС е на основание чл.59, т.9, б"ж" от Закона за ДДС.
2. Ако след завършване на следването, лицето започне работа по трудов договор в чужбина и при завръщането си в България може да представи този документ, това го прави вече не студент, а преселник с пълни права на безмитен внос на лично имущество в това число и на автомобил. Тогава освобождаването е на основание чл.668 от ППЗМ и чл.59, т.9, б. "д" от Закона за ДДС.
Върнете се в началото
Georgi
Гост

МнениеПуснато на: Сря Май 18, 2005 11:31 pm    Заглавие: Отговорете с цитат

Blagodarja za totcnia i jasen otgovor
Върнете се в началото
Гост

МнениеПуснато на: Чет Май 19, 2005 2:19 pm    Заглавие: Отговорете с цитат

това абсолютно не е верно. точно днес пуснах молба за безмитен внос на основание че съм работила 1 година след завършване и ми отказаха!!!!
Върнете се в началото
Bushmen

МнениеПуснато на: Нед Май 22, 2005 2:41 pm    Заглавие: Отговорете с цитат

Искам да попитам,ако имам всичко необходимо като документацуя и ми откажат какво да направя?Мога ли да си потърся правата по някакъв друг начин?Имам правата и ми отказват след като съм представил всичко документи които са ми изискали...защо немога да се възползвам от правата си?Ако ми обясните това ще съм ви много благодарен! Очаквам идеи и мнения.
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
Гост

МнениеПуснато на: Чет Май 26, 2005 3:55 pm    Заглавие: Отговорете с цитат

днес се консултирах с една митничарка, след дъжд качулка. тя ми обясни напоително митничарската логика на тълкуване на закона. няма да влизам в подробности. оказва се че е най-важно как човек си е формулирал молбата и основанието за пребиваване в чужбина, а не дали има правно основание. оказва се, че аз съм направила капиталната грешка да кажа, че съм учила. по тяхната логика това веднага ме препраща в параграф 688, за временното пребиваване, нищо че той се отнася за период от 6 месеца.....а пък №668 не можело да се тълкува така полвинчато и на парче......обжалване пред друга инстанция не научих да има. по-добре да си плащаш веднага, за да не ти съставят акт за пресрочване на транзита....и тн и тн
надявам се да помагам с тази информация
Върнете се в началото
Zuro
Гост

МнениеПуснато на: Сря Юни 01, 2005 1:28 pm    Заглавие: Отговорете с цитат

Znae li njakoi dali e nujno da se priloji Euro 1 pri polojenie ce tcovek otgovarja na iziskvaniata i biva osvoboden ot mito. Ste buda 110% osvoboden ot mito vaprosat mi e dali trjabva da prilagam Euro 1 kam dokumentite?
Върнете се в началото
експерт
Гост

МнениеПуснато на: Чет Юни 02, 2005 10:48 am    Заглавие: необходими документи Отговорете с цитат

На този отговор също е отговаряно многократно.
Може да се ползва само едно основание
- или право на преференциално тарифно третиране на основание Споразуменията за свободна търговия, за ползването на които се представя документ за произход - Евро 1 (евросертификат)
ИЛИ
- безмитен внос на основание чл.668 от ППЗМ като преселник.
Ако се предостави митническо облекчение по реда на чл.668 от ППЗМ, този текст е свързан с предоставяне на данъчно облекчение по чл.59, т.9, б.д от Закона за ДДС. Митническото облекчение е предпоставка за предоставяне на данъчно облекчение (т.е. ако не Ви разрешат безмитен внос по чл.668 - няма да Ви дадат и правата на внос без ДДС по чл.59, т.9)
Ако ползвате правата въз основа на Евросертификата, това не Ви освобождава от плащане на ДДС.
Извод - ако ще ползвате правата си като преселник по чл.668, нямате нужда от евросертификат, но ако няма да ползвате правата по чл.668 - вадите си евросертификат.
Евросертификат Ви е необходим и в случай, че внасяте като преселник по чл.668 автомобил и в рамките на 2-годишния срок, в който автомобилът е под митнически надзор, решите да го продадете. Тъй като в този случай възниква задължение за плащане на мито, евросертификата, представен първоначално, ще Ви освободи от плащане на тази сума.
Върнете се в началото
Air
Гост

МнениеПуснато на: Чет Юни 02, 2005 1:09 pm    Заглавие: Отговорете с цитат

Parvo iskam da vi blagodarja za barzia i kompetenten otogovor. Znatci situatciata e slednata, bashta mi e diplomat i v momenta e zad granitca, mandata mu ste svurshi v ramkite na sledvashtite 12 meseca i kato se pribere v BG ste si vnese litcnia avtomobil. Poneje v sofiiskata mitcnitca ne mojah da polutca udovletvoritelen otgovor, reshih da popitam foruma za savet i sega sam najasno ce v slutcaja na bashtami ne e nujno da se predstavja Euro 1, toi e sobstvenik na kolata ot 18 meseca.
Oshte vednuj merci
Върнете се в началото
Гост

МнениеПуснато на: Пон Юли 11, 2005 12:21 pm    Заглавие: Отговорете с цитат

Имам малък въпрос, за това как стоят нещата с точка 2, при положения че изпълнявам другите изисквания за безмитен внос:
"2. че ще живее в България най-малко следващите 185 дни; "

Просто желая да се прибера и да си дам колата на баща ми в България, обаче не смятам да оставам в БГ повече от един месец. Какво мога да направя за да мина около точка 2, и какво ще стане ако я делкарирам а в краяна сметка наруша? Изобщо има ли вариянт да разбере митницата и да ми наложи някакви санкции за това?
В крайна сметка как се декларира или доказва, че срокът от 185 дни ще бъде спазен? Това значи ли, че гражданинът не трябва да напуска страната по каквито и да било причини през този срок?

Благодаря предварително.
Върнете се в началото
експерт
Гост

МнениеПуснато на: Сря Сеп 14, 2005 3:58 pm    Заглавие: "преселник" само за месец Отговорете с цитат

Както не веднъж съм писала, при подаване на молбата до началника на митницата за разрешаване на безмитния внос на основание чл.668 от ППЗМ, преселникът декларира, че премества постоянното си местопребиваване примерно от Германия в България. Това е писмена декларация пред официален държавен орган и по силата на чл.313 от Наказателния кодекс лицето носи наказателна отговорност за посочване на неверни обстоятелства в нея. В конкретния случай даже ще се приложи и квалифицирания състав по чл.313, ал.2 от НК, тъй като с тази писмена декларация лицето цели да се освободи от заплащане на вземания към републиканския бюджет (мита, данъци и такси). Но да оставим на страна наказателната отговорност. Съществува система за проверка на данните, подавани от преселници към митницата, чрез засичане в информационните масиви на гранична полиция - даденото лице на коя дата е влизало и излизало от България, съответно колко време е било извън страната. Така че не се учудвай, ако в един прекрасен момент не се получи честитка от митницата, че не си изпълнил условията по безмитния внос и на основание чл.199, ал.1, т.7 от Закона за митниците за теб е възникнало вносно митническо задължение. Мисли за друг вариант...
Върнете се в началото
експерт
Гост

МнениеПуснато на: Сря Сеп 14, 2005 4:24 pm    Заглавие: право на обжалване Отговорете с цитат

Мъчно ми е всеки път, когато трябва да обяснявам някой азбучни правила. Жалко, че са малко хората, които си знаят правата.
Първо - съгласно чл.19, ал.4 от Закона за митниците, когато се отхвърлят исканията на лицата или решението е неблагоприятно за тях, отговорът задължително трябва да бъде мотивиран - на какво основание се отказва, с посочване на законовия текст.
Второ - съгласно чл.14 от Закона за административното производство непроизнесянето в срок (срокът за писмен отговор по чл.27 от ППЗМ е 30 дни) се смята за мълчалив отказ.
Трето - и в двата горни случая, на основание чл.19 от Закона за административното производство за Вас възниква правото да обжалвате административния акт/мълчаливия отказ пред непосредствено по-горестоящия административен орган (отказа за безмитен внос е на началник митница - следователно обжалването ще е пред директора на Регионалната митническа дирекция)
Сроковете са дадени в чл.22 от Закона за административното производство - жалбата се подава в седмодневен срок от съобщаването на решението и в 14-дневен при мълчаливия отказ.
Върнете се в началото
експерт
Гост

МнениеПуснато на: Чет Сеп 15, 2005 1:56 pm    Заглавие: право на безмитен внос от учащ се, който после е работил Отговорете с цитат

Макар и късно се включвам и по въпрос, който е затруднил доста от вас. Проблемът е следният - заминали сте за чужбина да следвате, за което сте получили студентска виза. След завършване на обучението си сте работили и за това можете да представите трудов договор.
Когато се прибирате в България и искате безмитен внос, ви разрешават по чл.688 от ППЗМ (само домакинско имущество, съответстващо по вид и количество на времетраенето и повода за пребиваването ви в чужбина) и ви отказват по чл.668 от ППЗМ (лично имущество и автомобил).
Принципът, заложен в чл.663 от ППЗМ е, че ако едновременно са изпълнени условията за безмитен внос на различни основания, съответните разпоредби се прилагат последователно, независимо една от друга. Това означава, че ако вие четири години сте учили - имате правата по чл.688 от ППЗМ, но ако една година сте работили - имате и правата по чл.668. Следователно може да се използва като основание и чл.668 и чл.688. И тъй като чл.668 поглъща в себе си стоките, които могат да бъдат допуснати като безмитен внос, ще се приложи само нормата на чл.668.
Какво можете да направите от тук насетне, при положение, че вече са ви отказали прилагането на чл.668 и сте пропуснали срока за обжалване. Остава ви дългата и мъчителна процедура по възстановяване. За целта се подава молба до началника на митницата, където е оформен вноса. Молбата е свободен текст - моля да ми възстановите сумата от .... като недължимо пратена на основание чл.214, ал.2 от ЗМ във връзка с чл.876, ал.1, т.15 от ППЗМ поради следните причини:..... И излагате подробно фактите, подкрепени с доказателства. Началникът на митницата следва да се произнесе по молбата ви в срок от 30 дни. Решението му, ако не ви удовлетворява, вече можете да обжалвате пред диретора на РМД в седмодневен срок. Idea
Върнете се в началото
Покажи мнения от преди:   
Създайте нова тема   Напишете отговор     Форуми -> Внос на автомобили Часовете са според зоната GMT + 2 Часа
Иди на страница 1, 2, 3  Следваща
Страница 1 от 3

Идете на:  
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети