Форуми

Въпроси/ОтговориВъпроси/Отговори   ТърсенеТърсене   ПотребителиПотребители   Потребителски групиПотребителски групи   Регистрирайте сеРегистрирайте се 
 ПрофилПрофил   Влезте, за да видите съобщенията сиВлезте, за да видите съобщенията си   ВходВход 

Vnos na Avtomobil na invalid
Иди на страница Предишна  1, 2, 3 ... , 12, 13, 14  Следваща

Създайте нова тема   Напишете отговор     Форуми -> Внос на автомобили
Предишната тема :: Следващата тема  
Автор Съобщение
airbox

МнениеПуснато на: Чет Мар 16, 2006 4:02 pm    Заглавие: Отговорете с цитат

Здравейте,

Чудесна тема, бяха я чела преди полвин година, сега я дочитам с интерес. Дойде моментът и за мен да внеса кола и имам няколко въпроса, понеже съм много боса.

Искам да внеса кола от Германия, където съм в момента. Не разбирам много от коли и съм помолила мой познат да я избере и да я купи. Вече знам, че договора трябва да е на мое име, но ме интересува следния казус.
Смятам да се прибера със самолет, а да кача колата на автовоз, който да я закара до София.
Интересува ме после какъв е редът по който трябва да мина.

1. дали ще трябва да се плати нещо на митницата на калотина (пише, че се плаща 100 % дължимото после се връща, това валидно ли е и за автовоз?)? ако да, на момчето което кара автовоза ли трябва да се дадът тези пари.

2. Колата къде пристига на митницата в софия ли ? и седи там или мога да си я взема директно като дойде и след това да ходя "по мъките"

3. Как седи въпроса с номерата, преди да е офоремн вноса?

4. Изобщо нищо незнам и нямам информация какъв е редът когато колата идва с автовоз...Sad

Благодаря Ви предварително
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
qvor85

МнениеПуснато на: Чет Мар 16, 2006 6:36 pm    Заглавие: Самопроизвольное поднятие подголовника водительского сиденья Отговорете с цитат

Ринад ну если бы у вас на сайте кто-нибудь постоянно называл вашу страну обдолбанной гордился что его друг враг этой страны призывал к расстрелам наркоманов (а не распространителей наркотиков) у oleg973 а книжку читал замечательную по истории криминальных группировок Москвы. Эти все ребята замечательные чуть позже оказались в Москве и что самое интересное с оружием прихваченным из армии. Ка

Последната промяна е направена от qvor85 на Съб Яну 09, 2010 11:10 pm; мнението е било променяно общо 3 пъти
Върнете се в началото
u6atiq_gz

МнениеПуснато на: Чет Мар 16, 2006 7:02 pm    Заглавие: Отговорете с цитат

Zdraveite,poluchix naistina mnogo informaziq ot tozi forum,no iskam da zadam edin vapros po temata,koqto ne mi stana tolkova qsna.V momenta jiveq v Germany i imam lichen avtomobil Golf,koito e s nemski nomera i e na moe ime.V momenta obmislqm variqnt da se zavarna v Balgariq no ne iskam da se razdelqm s kolata,ot koqto sam izkluchitelno dovolen.Ta misalta mi e moga li da q vkaram s nemskite nomera v bg i posle da q registriram na invalid s bg nomera,za6toto ne mislq da pla6tam mito.Vazmojno li e?
P.S Golfa e 1,8 90 konq!

Mersi predvaritelno
Върнете се в началото
експерт

МнениеПуснато на: Пет Мар 17, 2006 9:44 am    Заглавие: Отговорете с цитат

Отговор на въпроса на Javor85
За митницата изобщо няма значение дали инвалидът е с право на придружител или не. Важното в случая е, че той е първа група (92 %). От тук нататък се търси дали изпълнява другите условия - валидно експертно решение, не е внасял последните 3 години автомобил с облекчения, не е ползвал правата си по чл.48 от ППЗИХУ.
Върнете се в началото
експерт

МнениеПуснато на: Пет Мар 17, 2006 9:57 am    Заглавие: Отговорете с цитат

Отговор до ushatija
Нещо не разбрах въпроса ти. Живееш в Германия. Искаш да се върнеш в България. Не искаш да се разделяш с колата си, но в същото време искаш да я регистрираш на инвалид.
Ако се завръщаш окончателно в България и отговаряш на условията по чл.668 от ППЗМ като преселник - направи безмитен внос на автомобил на свое име - тогава няма да плащаш мито и ДДС.
Ако не се връщаш окончателно, тъй като имаш някакъв статут в Германия (с право на работа, следване, семейство.) като в същото време държиш на колата си и не искаш да се разделяш, правиш временен внос само за периода на престоя си тук. В този случай при влизане автомобилът се вписва в паспорта и се отписва при излизане. Срокът на този временен внос е 3 месеца.
Ако се връщаш окончателно, но не отговаряш на условията по чл.668 от ППЗМ, и става въпрос за немски автомобил Голф, извади си евросертификат. При представянето му митото ще бъде не 11, 5 %, а 0 %, т.е. няма да платиш нито лев мито.
Изборът е твой, но съветът ми е да обмислиш предварително последиците от решението си.
Върнете се в началото
експерт

МнениеПуснато на: Пет Мар 17, 2006 10:52 am    Заглавие: Отговорете с цитат

Отговор на въпроса на airbox
На граничния митнически пункт (пр.Калотина) се плаща обезпечение на 100 % от дължимите държавни вземания (мито, ДДС, акциз). Плащането може да стане реално (с пари в брой) или условно (с представяне на банкова гаранция). Тъй като в случая говорите за автовоз, много шофьори на автовози предпочитат да ползват трета система - ТИР-карнет. При него системата е друга - ти си купуваш ТИР-карнета, а организацията, която ти го издава (в България това е АЕБТРИ) гарантира всички задължения, които могат да възникнат по време на транзитната операция.
Моят съвет е следния: Първо се поинтересувай дали автовоза не е с ТИР-карнет. Ако е с ТИР-карнет, това оправя нещата и вероятно в цената, която ще ти поискат за превоза на автомобила до България, ще е включена и таксата за използване на ТИР-карнета.
Ако автовозът не е с ТИР-карнет, аз лично бих предпочела да заплатя еднократната такса за ползване на нечия банкова гаранция (обикновено това е банковата гаранция на митническата агенция на границата, която попълва транзитната митническа декларация), отколкото да дам на някого хиляди левове, с които той да пътува през цяла Европа. Все пак пътят е дълъг и никой не е застрахован от неприятни случки.
На автовозите могат да се натоварят до 9 автомобила. Те могат да са предназначени за една митница, но може да са предназначени и за няколко митници. В твоя случай твоят автомобил ще бъде разтоварен в града, където е постоянният ти адрес (пр.София).
Шофьорите на автовози са достатъчно опитни хора. Те със сигурност работят с митническа агенция, където се попълват митническите декларации за оформяне на вноса, които от своя страна работят с митничарите, които оформят вноса на автомобили, т.е. системата е стикована. Място за самодейност няма.
Отговорът ми не е пълен, но едва ли ще съумея да обясня, съответно Вие да изучите митническата материя в рамките на един въпрос.
Върнете се в началото
airbox

МнениеПуснато на: Пет Мар 17, 2006 11:13 am    Заглавие: Отговорете с цитат

експерт написа:
Отговор на въпроса на airbox
На граничния митнически пункт (пр.Калотина) се плаща обезпечение на 100 % от дължимите държавни вземания (мито, ДДС, акциз). Плащането може да стане реално (с пари в брой) или условно (с представяне на банкова гаранция). Тъй като в случая говорите за автовоз, много шофьори на автовози предпочитат да ползват трета система - ТИР-карнет. При него системата е друга - ти си купуваш ТИР-карнета, а организацията, която ти го издава (в България това е АЕБТРИ) гарантира всички задължения, които могат да възникнат по време на транзитната операция.
Моят съвет е следния: Първо се поинтересувай дали автовоза не е с ТИР-карнет. Ако е с ТИР-карнет, това оправя нещата и вероятно в цената, която ще ти поискат за превоза на автомобила до България, ще е включена и таксата за използване на ТИР-карнета.
Ако автовозът не е с ТИР-карнет, аз лично бих предпочела да заплатя еднократната такса за ползване на нечия банкова гаранция (обикновено това е банковата гаранция на митническата агенция на границата, която попълва транзитната митническа декларация), отколкото да дам на някого хиляди левове, с които той да пътува през цяла Европа. Все пак пътят е дълъг и никой не е застрахован от неприятни случки.
На автовозите могат да се натоварят до 9 автомобила. Те могат да са предназначени за една митница, но може да са предназначени и за няколко митници. В твоя случай твоят автомобил ще бъде разтоварен в града, където е постоянният ти адрес (пр.София).
Шофьорите на автовози са достатъчно опитни хора. Те със сигурност работят с митническа агенция, където се попълват митническите декларации за оформяне на вноса, които от своя страна работят с митничарите, които оформят вноса на автомобили, т.е. системата е стикована. Място за самодейност няма.
Отговорът ми не е пълен, но едва ли ще съумея да обясня, съответно Вие да изучите митническата материя в рамките на един въпрос.

благодаря ви!
Върнете се в началото
n01234

МнениеПуснато на: Сря Апр 05, 2006 3:43 am    Заглавие: проблем Отговорете с цитат

Добър ден на всички!
Имам въпрос към експерт и към останалите с опит по темата.
Докараха ми автомобил от Италия. В документите е записан на инвалид(майка ми).Влязъл е на автовоз през митница Кюстендил. Обмитяването се извършва в митница Пловдив. Проблемът е, че италанският документ за собственост е ксерокопие. Върху него има оригинални печати на италианска митница и на митница Кюстендил, но в митница Пловдив искат оригинал.Не мога да си обясня, че една митница приема документа за редовен, а друга не! Човекът, от който взех колата обеща да достави оригиналния документ., но нещо беше притиснен.
Какъв е легалният изход от ситуацията, ако не достави оригинала?
Какви други варианти за решаване на проблема съществуват?
Върнете се в началото
karo

МнениеПуснато на: Чет Апр 06, 2006 6:42 pm    Заглавие: мито на откраднат автомобил Отговорете с цитат

Здравейте
Моля за консултация Експерта или някой, който се е сблъсквал с подобен случай: Откраднаха ми автомобила(регистриран на инвалид), преди да са изтекли 3-те години. В този случай дължим ли мито и ДДС?Автомобила е застрахован, но застрахователите твърдят че за да изплатят застраховката, трябва преди това да се внесе мито и ДДС. Това законно ли е? Все пак автомобила беше откраднат, обявен е за издирване, а не е продаден?!Ако да - каква е процедурата, с какви документи да отида в митницата?
Ще съм много благодарна ако ми помогнете, защото всички твърдят че шанса да се намери колата е нулев, а застрахователите (както винаги) търсят причина да не платятSad
Върнете се в началото
second

Местожителство: Бургас

МнениеПуснато на: Пет Апр 21, 2006 3:12 pm    Заглавие: Отговорете с цитат

Отскоро баща ми е с 100 % инвалидност и смятам да внеса една кола от негово име. Прочетох темата и се светнах за доста неща, но за едно базово нещо няма точни данни, и не само тук, или поне аз не разбрах. А именно - при внасяне на автомобил от инвалид се опрощават изцяло или част от митните сборове. Под митни сборове се разбира мито и ДДС. Не ми е ясно дали се освобождават 900 долара от митни сборове (т.е. мито и ДДС), или от 900 долара мито и 900 долара ДДС, или цялото мито и 900 долара от ДДС-то.
И още нещо. Вчера четох в един вестник, че правителството е внесло в Бюджетната комисия проект за поправка в съответния закон, с който да се премахнат сегашните облекчения за инвалиди. Може ли да каже някой какъв приблизителен период ще мине до влизането на поправката в сила, за да знам изобщо дали да се захващам, дали ще ми стигне времето.
Благодаря предварително за отговорите.
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
Momchi

МнениеПуснато на: Пет Апр 21, 2006 7:19 pm    Заглавие: Отговорете с цитат

Освобождаването е от 900 долара мито и 900 долара ДДС. Обиквонно митото е под 900 долара и напрактика излиза, че инвалидите са освободени напълно от мито, но това чисто теоретично не е така. Що се отнася до другото - ще стане ясно ако подобна поправка бъде приета и обнародвана в ДВ.
Върнете се в началото
second

МнениеПуснато на: Съб Юли 08, 2006 9:27 pm    Заглавие: Отговорете с цитат

Искаме да внесем за баща ми-отскоро инвалид, първа група кола от Германия. Дори пратихме пълномощно на братовчед ми, който живее отдавна там да избере нещо. Обаче току-що случайно се натъкнах на една информация в news.bg, че на 05.07 Парламента, когато въведе ДДС за печатните издания между другото е въвел такъв и за колите на инвалиди. Знае ли някой този закон влязъл ли е в сила или откога влиза?
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
ALF

МнениеПуснато на: Нед Юли 09, 2006 11:08 am    Заглавие: Отговорете с цитат

От януари 2007 ако станем европейци... то тогава по принцип няма да се плаща изобщо ДДС ако си купиш кола от физическо лице, все едно си купуваш трошка от тук. Виж съвсем друго ще е ако си купиш кола от автокъща, която е регистрирана по ДДС там - тогава сделката няма да се счита за износ и продавача ще трябва да начислява данъка. Е тогава вече ще е без значение дали автомобила се внася за инвалид или не, тъй като автомобилите за инвалиди трябва да са приспособени за самите инвалиди, а не за техните синове, дъщери, внуци и т.н. Ако си купиш нормален автомобил и го запишеш на инвалид хич никой няма и да се трогне ако не докажеш, че автомобила може да се ползва от самия инвалид - приспособления на волана, педалите да са изнесени с ръчки например, да има възможност да се качва инвалидна количка и т.н. Европейците за това са европейци защото не си позволяват да карат автомобили уж внесени за обслужването на инвалид... някак си срамно е. А тук кво - 900 000 инвалида - 900 000 автомобила, обаче от тези инвалиди само 10% са си виждали колите...
second

МнениеПуснато на: Нед Юли 09, 2006 3:42 pm    Заглавие: Отговорете с цитат

Какво значи "автомобилите за инвалиди трябва да са приспособени за самите инвалиди, а не за техните синове, дъщери, внуци и т.н.". Баща ми е сляп и с ограничена двигателна активност. Как би изглеждала тази приспособена за него кола?
А що се отнася за 2007-ма когато станем европейци. За тогава нашите управници са го измислили вече да забранят вноса на коли втора ръка. По-точно всички новорестрирани коли след 01.01.2007, включително и тези втора ръка ще трябва да отговарят на Евро 5 стандарта. Което ще рече коли произвадени след 2003-та, а за някои марки дори след 2005-та. Което пък си е равностоино на забрана.
Върнете се в началото
second

МнениеПуснато на: Вто Юли 11, 2006 2:53 pm    Заглавие: Отговорете с цитат

Междувременно отправих въпрос в сайта на митницата гласувал ли е вече парламента въвеждането на мито за тези коли. Оттам ми отговориха, всъщност ето самия отговор:
Цитат:
Здравейте
ПМС 2/1993 за внос на автомобили не е отменено нито променено. Правилно сте разбрал за промяната в нормативната уредба (Закона за ДДС), но тя ще влезе в сила от момента, в който страната ни стане пълноправна членка на ЕС. До тогава имате възможност да вкарате лек автомобил на името на баща Ви по съществуващите към момента процедури.
Върнете се в началото
Покажи мнения от преди:   
Създайте нова тема   Напишете отговор     Форуми -> Внос на автомобили Часовете са според зоната GMT + 2 Часа
Иди на страница Предишна  1, 2, 3 ... , 12, 13, 14  Следваща
Страница 13 от 14

Идете на:  
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети