Форуми

Въпроси/ОтговориВъпроси/Отговори   ТърсенеТърсене   ПотребителиПотребители   Потребителски групиПотребителски групи   Регистрирайте сеРегистрирайте се 
 ПрофилПрофил   Влезте, за да видите съобщенията сиВлезте, за да видите съобщенията си   ВходВход 

Vnos na Avtomobil na invalid
Иди на страница Предишна  1, 2, 3 ... 11, 12, 13, 14  Следваща

Създайте нова тема   Напишете отговор     Форуми -> Внос на автомобили
Предишната тема :: Следващата тема  
Автор Съобщение
НИКОЛАЙ
Гост

МнениеПуснато на: Чет Фев 23, 2006 4:57 pm    Заглавие: ДО ЕКСПЕРТ Отговорете с цитат

Здравей Експерт. Благодаря за всяко едно от твойте мнения във форума. Един следния въпрос - ако не съм сигурен дали решението на ТЕЛК издадено на инвалида ми позволява да внеса кола на негово име, към столична митница да се обърна за да кажат те дали това решение позволява внасянето на кола на инвалид, или и в самия ТЕЛК могат да ми дадат тази информация. Благодаря ти много за отговора ти!
Върнете се в началото
Тодор
Гост

МнениеПуснато на: Чет Фев 23, 2006 6:13 pm    Заглавие: Аз ли съм тъп или има някакво разминаване Отговорете с цитат

Едно не ми стана ясно...
Като пример ще дам внос на кола 74 KW, двигател 1.6...
Някъде го откривам сметнато като 100 к.с. (което разбира се влиза в нормата), но някъде го има и като 101 к.с. и това не ни удовлятворява....
Ще ми каже ли някой със сигурност и за последно дали мога да внеса кола на името на инвалид с мощност по DIN 74 KW и двигател 1.6???
Върнете се в началото
експерт
Гост

МнениеПуснато на: Пет Фев 24, 2006 9:39 am    Заглавие: Отговорете с цитат

Въпросът дали митницата ще приеме това експертно решение се отправя към митницата (в конкретния случай - Столична митница). ТЕЛК вече си е свършил работата, издавайки го и заверявайки го. Митницата е тази, която разрешава ползването или не на митнически облекчения.

Формулата, по която се приравняват конските сили към киловатите, е 1 киловат е равен на 1, 36 к.с.
Върнете се в началото
НИКОЛАЙ
Гост

МнениеПуснато на: Пет Фев 24, 2006 10:07 am    Заглавие: Отговорете с цитат

Благодаря ти Експерте за отговора. И само още едно нещо да питам. Ако на гърба на решението на ТЕЛК е написано "Заболяването попада/може да бъде приравнено към дадена точка от Списъка с болести от приложението на Постановление 2/93г., от Митницата биха ли могли да ме върнат, или и в този случай трябва да проверя при тях дали всичко е ОК. Благодаря ти предварително и отново! Лек и Успешен Ден!!!
Върнете се в началото
експерт
Гост

МнениеПуснато на: Пет Фев 24, 2006 1:09 pm    Заглавие: Отговорете с цитат

При наличието на този текст, от митницата няма да те върнат, при условие, че и останалите ти документи са ОК. Успех Smile
Върнете се в началото
Петьо
Гост

МнениеПуснато на: Сря Мар 01, 2006 12:08 pm    Заглавие: до Експерт Отговорете с цитат

Здравей Експерт,
Прочетох внимателно написаното по темите за внос на автомобили на инвалид, но понеже не съм сигурен дали правилно съм разбрал а и нямам опит във вноса моля да ми отговориш конкретно по моя казус.
Искаме да внесем автомобил отговарящ на условията (до 100 к.с. 1800к) на майка ми която никога не е ползвала това си право и отговаря на условията (ТЕЛК). Автомобилът ще бъде закупен от Германия от брат и който живее там.
Питането ми е трябва ли да се изготвя специално пълномощно или др. за него което да му се изпрати в Германия за да закупи колата на нейно име или може да я закупи на негово име а тук на митница да се запише направо на нейно.
Какво трябва да заяви той граница -да каже че я вкарва за майка ми ? ...но тя се води на негово име понеже той я е купил.
Майка ми живее в Ст. Загора - там ли трябва да се обмити (на митница СТ.З) и регистрира в КАТ?
Питам защото мой познат е закупил кола от чужбина на негово име въпреки че е имал пълномощно, а после я е регистрирал на баща си инвалид без да е било нужно да показва пълномощно само го е закарал до митница и КАТ...
Вече взех сериозно да се обърквам едни казват трябва пълномощно други не трябва.
Върнете се в началото
експерт
Гост

МнениеПуснато на: Сря Мар 01, 2006 3:48 pm    Заглавие: Отговорете с цитат

Не искам да обърквам никого. В нещата, които пиша, обяснявам как трябва да изглежда ситуацията в рамките на закона. Но как постъпват по места, това не знам. Нали у нас всеки се чувства над закона.
Дали ще изпратите на брат си пълномощно, за да закупи колата в Германия на името на майка ви - инвалид, това зависи само от вас. Това обаче, което е важно, е че договорът, с който автомобилът ще пресече българската граница, трябва да е на името на инвалида (майка ви), а шофьорът (брат ви) трябва да има нотариално заверено пълномощно от нея той да я представлява пред митницата. Това е така, защото на границата се прави тразитна декларация и лицето, вписано в нея, по-късно във вносната митническа декларация става вносител, съответно собственик, който регистрира автомобила в КАТ. Ако в транзитната декларация се впише името на брат ви, а не на майка ви, ви се усложнява много животът (не ме карайте да обяснявам как)
Вносът на автомобила се прави в Митница Пловдив, тъй като в Стара Загора има само митническо бюро, а не митница.
Регистрацията след вноса е в КАТ Стара Загора.
Хубав ден.
Върнете се в началото
Петьо
Гост

МнениеПуснато на: Сря Мар 01, 2006 4:58 pm    Заглавие: до Експерт Отговорете с цитат

експерт написа:
Не искам да обърквам никого. В нещата, които пиша, обяснявам как трябва да изглежда ситуацията в рамките на закона. Но как постъпват по места, това не знам. Нали у нас всеки се чувства над закона.
Дали ще изпратите на брат си пълномощно, за да закупи колата в Германия на името на майка ви - инвалид, това зависи само от вас. Това обаче, което е важно, е че договорът, с който автомобилът ще пресече българската граница, трябва да е на името на инвалида (майка ви), а шофьорът (брат ви) трябва да има нотариално заверено пълномощно от нея той да я представлява пред митницата. Това е така, защото на границата се прави тразитна декларация и лицето, вписано в нея, по-късно във вносната митническа декларация става вносител, съответно собственик, който регистрира автомобила в КАТ. Ако в транзитната декларация се впише името на брат ви, а не на майка ви, ви се усложнява много животът (не ме карайте да обяснявам как)
Вносът на автомобила се прави в Митница Пловдив, тъй като в Стара Загора има само митническо бюро, а не митница.
Регистрацията след вноса е в КАТ Стара Загора.
Хубав ден.

Благодаря много на Експерт за отговора Ако може да ми отгворите кратичко на няколко въпроса които ми изникнаха
1.Въпросният договор с който се внася колата в Германия ли се изготвя -Какво е нужно да бъде преоставено за неговото изготвяне в Германия т.е какво да изпратим на брата.
2.Брата има пълномощно да я представлява пред митница в случая Пловдив- Необходимо ли е присъствието на майка ми в Пловдив ? (това за нея ще е голям проблем)
3. Необходимо ли е човека (брата) който купува колата на името на майка ми да има пълномощно (за ползване на автомобила) още там в Германия за да може да я докара.
4.Ако колата се обмити на митница София а майка ми живее в Ст.З. може ли само с това пълномощно да се оправят нещата или трябва да бъде докарана в София (прочетох че било наложително инвалида да присъства)?

Извинявам се че пак питам, но никога не съм се занимавал с таква работи Embarassed и благодаря предварително.
Върнете се в началото
Vastody
Гост

МнениеПуснато на: Сря Мар 01, 2006 8:51 pm    Заглавие: Кола на инвалид Отговорете с цитат

Внимателно прочетох всичките 12 стр, но такъв случай като нашия не видях и затова се осмелявам да поставя въпросът си.
Фактите: Тъщата е имала брат с който от близо 20 год не е поддържала никакви връзки. Брат и бил инвалид, за което тя също не е знаела. а негова име през 2001 г е внесен автомобил, който чрез пълномощно се ползва от г-н Еди Кой Си, който няма никаква роднинска връзка с инвалида. През 2003 г. инвалидът почива. През 2004 г. митницата разбира това и чрез общината научава името и адреса на тъщата. Преди около един месец тъщата получава писмо да заплати около 2000 лв мита и ДДС. Едва тогава от това писмо разбрахме, че брат и е починал. Разровихме се и се оказа, че жилището му е получил братът на покойната му съпруга, земеделската земя - негова племенница от другата му сестра. Тъщата не е получила никакво наследство. Намерихме ползвателя на автомобила- естествено кара го с пълномощно, естествено не желае да плаща нищо и се крие от нас. Редно ли е т.е. законно ли е да искат от тъщата да плаща тези митнически сборове и какво може да се направи да се отърве от това задължение?
Върнете се в началото
експерт
Гост

МнениеПуснато на: Чет Мар 02, 2006 10:44 am    Заглавие: Отговорете с цитат

Петьо, не ми се сърди, но заради писма като твоето, се чувствам обезверена. Мисля, че обяснявам нещата ясно, но после ми задават такива уточняващи въпроси, че се питам аз ли не знам български език?
1. Покупката на автомобила става в Германия. Ако не сключиш договор за покупко-продажба в Германия, с какъв документ ще докажеш при проверка, че не си откраднал автомобила??
Принципно всеки договор за покупко-продажба трябва да съдържа следното: продавач, купувач, стока и цена. В договорите за покупка на коли се вписва следната информация - продавач (лични данни и адрес), купувач (лични данни и адрес), идентификация на стоката (модел и марка на автомобила, номера на двигател и рама, дата на първа полицейска регистрация), цена. Немският продавач ще впише в договора тази информация, която му се подаде.
2. Не знам каква е практиката в митница Пловдив. Предлагам ви да отидете първо само с пълномощното в митницата. Ако от там искат да видят лично инвалида, избирате - или го карате до митницата или казвате на митничарите да дойдат на определен адрес, тъй като инвалидът е трудно подвижен. Във всички случаи се съобразявате с решението на митницата.
3. От въпроса ти разбирам, че идеята е договорът в Германия да се сключи на името на брат ти. С този договор той кара колата до българската граница и го показва при всяка проверка. Тук на границата преди да влезе в страната вади друг договор, в който е вписано, че купувач е майка ти. На ясно ли си, че се движиш по много тънка линия??
Какво те притеснява да направите нотариално заверено пълномощно, в което брат ти да бъде упълномощен да купи автомобил за майка ти, както и да я представлява пред органите на гранична и пътна полиция и митница през всички държави, през които ще премине??
4. Писах ти, че за хората, които са адресно регистрирани в Стара Загора, автомобилите се обмитяват не в Стара Загора, не в София, Варна, Перник ., а в Пловдив, където има Териториално митническо управление. Не разбирам защо я пращаш в София???
Молба: ако имаш уточняващи въпроси, не ми се сърди, но няма да ти отговарям.
Върнете се в началото
експерт
Гост

МнениеПуснато на: Чет Мар 02, 2006 11:03 am    Заглавие: Отговорете с цитат

Vastody, въпросът ти не е точно за този сайт. Трябва ти адвокат по наследствени дела.
Принципното положение е, че когато едно лице почине, към наследяване се призовават наследници по закон и по завещание, (ако има такова). От писмото ти разбирам, че твоята тъща е имала сестра и брат. Брат й е притежавал автомобил, апартамент и земеделски земи. След смъртта му наследници по закон са деца (ако има такива), преживялата съпруга, братя и сестри и други. Измежду призованите наследници по закон обаче не може да фигурира лице, с което връзката е по сватовство (в случая - брат на покойната му съпруга). По този въпрос направете консултация с адвокат.
Митницата има правото да насочи претенцията за събиране на държавните вземания към наследниците по закон. И тъй като в случая те са няколко, митницата може да иска събирането на цялата сума от един от тях, тъй като те са солидарно отговорни. Митницата е избрала тъща ти и с това не е нарушен законът. Какво правите сега (говоря само за автомобила, за останалото имущество от наследствената маса си търсете адвокат, ако искате да се борите за запазената част от наследството). Ако правилно съм разбрала, човекът, който управлява автомобила с пълномощно, отказва да плати митото и ДДС и те тежат на тъща ви. Пуснете уведомително писмо до КАТ, че лицето държи автомобила само с пълномощно, въпреки че инвалидът е починал, т.е. държателят няма представителна власт. На това основание КАТ ще спрат автомобила. След което избирате дали да платите мито и ДДС или да предоставите възможността митницата да продаде автомобила и от събраните пари да се удовлетвори за дължимите държавни вземания.
Нямам повече идеи. Ще се радвам, ако някой има друго решение, за което не съм се сетила.
Question
Върнете се в началото
Петьо
Гост

МнениеПуснато на: Чет Мар 02, 2006 11:34 am    Заглавие: до Експерт Отговорете с цитат

експерт написа:
...Молба: ако имаш уточняващи въпроси, не ми се сърди, но няма да ти отговарям.

Благодарности на Експерт за пълния отговор и извинения за това че съм я поядосъл, но наистина никога не ми се е случвало да се занимавам с внос на автомобили и съответно процедурите са ми пълна мъгла.
След написаното нещата ми се изясниха така че пак големи благодарности към експерт и поздравления че е търпелива към такива като мен.
Върнете се в началото
мишо
Гост

МнениеПуснато на: Пон Мар 06, 2006 2:17 pm    Заглавие: инвалид Отговорете с цитат

Искам да попитам за следното: решението на ТЕЛК е до края на месеца(март), за колко време се прави проверка на документите, т.е. ще има ли някакъв проблем ако е внесена например на 20 март?
Върнете се в началото
patzo

МнениеПуснато на: Вто Мар 07, 2006 4:05 pm    Заглавие: Отговорете с цитат

Az sam ot tezi koito sa izgorjali s ivalida, t.e. toi e po4inal prez trite godini na zapor. Pri vnosa na avtomobila ne e izwaden Eur 1 sertifikat i sega dalja mito i DDS.
Bi li mogal njakoi da mi kaje vazmojno li e da se napravi ne6to za da se plati samo DDS, kakvi dokumenti sa neobhodimi i kakav e reda za da stane tova!
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
експерт

МнениеПуснато на: Чет Мар 09, 2006 12:10 pm    Заглавие: Отговорете с цитат

Patzo
Моят съвет е, в случай че се касае за автомобил с произход от Европейския съюз (пр. немски, френски, италиански..), да предприемете действия по изваждане на "Евросертификат (Евро 1), ИЗДАДЕН ВПОСЛЕДСТВИЕ". За целта се обърнете към митническа агенция, която предлага тази услуга. Тук във форума имаше публикувани координати на подобна агенция. След снабдяване със "Сертификата издаден впоследствие", отидете в митницата и поискайте да изчислят вземанията ви, отчитайки наличието на доказателство за произход на стоката. В случай, че митницата приеме така представените документи, (най-вече "Евро 1, издаден впоследствие"), митото ще е 0 % и ще се дължи само ДДС.
Обръщам внимание на следното: От момента на издаване на "Евро 1, издаден впоследствие" до момента на представянето му пред митницата има ограничителен срок от 4 месеца. Съобразете се с това.
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Покажи мнения от преди:   
Създайте нова тема   Напишете отговор     Форуми -> Внос на автомобили Часовете са според зоната GMT + 2 Часа
Иди на страница Предишна  1, 2, 3 ... 11, 12, 13, 14  Следваща
Страница 12 от 14

Идете на:  
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети