Форуми

Въпроси/ОтговориВъпроси/Отговори   ТърсенеТърсене   ПотребителиПотребители   Потребителски групиПотребителски групи   Регистрирайте сеРегистрирайте се 
 ПрофилПрофил   Влезте, за да видите съобщенията сиВлезте, за да видите съобщенията си   ВходВход 

безмитен внос на автомобил на българин, живял в чужбина
Иди на страница Предишна  1, 2, 3

Създайте нова тема   Напишете отговор     Форуми -> Внос на автомобили
Предишната тема :: Следващата тема  
Автор Съобщение
Asen

МнениеПуснато на: Чет Мар 09, 2006 6:49 pm    Заглавие: Отговорете с цитат

Бих казал, че използването на ирония е признак за наличие на интелект, въпреки че в случая подценява моя собствен. Както вече казах, разбирам смисъла на закона и съм съгласен, че принципно не би трябвало да касае българските мисии зад граница. Мнението ми, обаче е, че идеята на един закон не оправдава лошото му написване. Всичко щеше да е много по-ясно, ако бе добавено "дипломатически представителства в Р България". Тази добавка липсва и в Наредба №14.
Чл. 19 не внася яснота. Става въпрос за внасяне на акцизни стоки на територията на страната, а не за закупуването и предназначението им. Закупуването (предназначението) е регламентирано с чл.21, където не е посочено нито за чии дипломатически представителства става въпрос (български или чужди), нито къде се намират (в България или чужбина). С риск да се повторя - хипотезата е, че акцизната стока е закупена за нуждите на персонал на посолство (законът не се интересува къде и дали посолството е българско или чуждо). Чл.19 регламентира внасянето на тази стока, без да уточнява кога трябва да стане това - дали преди или след приключването на мандата на въпросния персонал.
Благодаря за включването! Информацията и мнението Ви ми бе от полза. Оценявам жеста.
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
експерт

МнениеПуснато на: Пет Мар 10, 2006 10:26 am    Заглавие: Отговорете с цитат

Всъщност не говорим за подценяване на събеседника, а за нещо друго. Манталитета на хора, който са свикнали с определени привилегии в чужбина, се пренася и в собствената им страна. Тук някой от тях предявяват претенции - цитирам - "Струва ми се нормално държавата да насърчава дипломатите си зад граница да поддържат по-висок стандарт, т.к. именно те са нейното "лице" в чужбина. В този смисъл не е без значение дали българския дипломат ползва ВАЗ или BMW, което според нашите стандарти е луксозен автомобил и за него е дължим акциз."
Отново повтарям това, което казах и преди - Вие сте български гражданин и като такъв в България се подчинявате на общия ред.
По същество: Предложението Ви е следното: Текстът, че не се плаща акциз за акцизни стоки, ако те са предназначени за дипломатически и консулски представителства., за да е ясен и недвусмислен, следва да бъде продължен с уточнението, че се отнася само до дипломатическите представителства в РБългария. В противен случай, в сегашния му вид той може да се отнася за всички дипломатически и консулски представителства - както на чужди държави в България, така и на България в чужбина.
Струва ми се, че пропускате нещо съществено: българският законодателен орган (в случая Народното събрание) може да разпростира компетентностите си само при регулиране на дейностите на българска територия. Това е въпрос на национален суверенитет.
Текстът говори, че не се плаща акциз за акцизни стоки, ако те са предназначени за дипломатически и консулски представителства. На територията на България има само и единствено дипломатически представителства на чужди държави, но не и български такива.
Мисля да спра до тук.
Върнете се в началото
ohcnad

МнениеПуснато на: Вто Мар 14, 2006 5:32 pm    Заглавие: Re: внос на автомобил от преселник Отговорете с цитат

експерт написа:

3. че владее автомобила най-малко 6 месеца преди датата, на която е заявил пред митницата, че се преселва в България.

Добър ден,
работя в Германия от 4 години и след около месец се прибирам в България за постоянно. Искам да си докарам мотоциклета, който "владея" според договора за покупко-продажба от 6 месеца, но не съм регистрирал досега, тоест стои си все в гаража. Последната му регистрация е кипърска. Ще мога ли да го внеса без да плащам ДДС и мито, без да съм го регистрирал досега в Германия? Ако не, тогава какво е положението ако го регистрирам сега в Германия и е регистриран от около месец в момента на внасяне в България? Проблемът ми с регистрацията тук е липсата в кипърските документи на стойностите за шум и вредни емисии, които са необходими за минаване на технически преглед (TÜV). Тази липса проблем ли е при вноса и регистрацията в България ако внасям мотоциклета с кипърските документи?
Поздрави,
Данчо
Върнете се в началото
Momchi

МнениеПуснато на: Сря Мар 15, 2006 8:59 am    Заглавие: Отговорете с цитат

До колкото си спомням някъде из форума пишеше, че собствеността в такив аслучай трябва да е не по-малко от 6 месеца, но по регистрационен талон. Предполагам това изискване е породено от възможността договорите за покупко-продажба да се сключват със задна дата и така да се внасят новозакупени превозни средства.
Върнете се в началото
експерт

МнениеПуснато на: Сря Мар 15, 2006 11:58 am    Заглавие: Отговорете с цитат

Не съм сигурна, че отговорът ми ще бъде меродавен, затова ще пиша само как аз тълкувам текста на закона. Как ще постъпи митницата е въпрос на оперативна самостоятелност.
Съгласно чл.669 от ППЗМ превозното средство за частно ползване (в конкретния случай - мотоциклета) трябва да е било използвано от лицето на предишното им постоянно местопребиваване най-малко 6 месеца.
Във вашия случай липсата на регистрация в Германия (където е постоянното Ви местопребиваване към момента) Ви е попречила да използвате мотоциклета там, т.е. не е изпълнено условието на чл.669.
Отново повтарям - това е само мое мнение и то не обвързва никого.
Ще ми е интересно как са се развили по-нататък нещата.
Ако намерите време - напишете.
Върнете се в началото
ohcnad

МнениеПуснато на: Сря Мар 15, 2006 1:46 pm    Заглавие: Отговорете с цитат

ОК, благодаря за помощта. През май ще пиша пак.
Върнете се в началото
bekon

МнениеПуснато на: Чет Мар 30, 2006 11:24 am    Заглавие: Кола от Тунис Отговорете с цитат

През 2000 купих в Тунис Лада-Самара, която беше докарана от БГ, има си български талон, български номера, даже и винетка за минал преглед от 1991 г.Аз ще легализирам и преведа договора за покупка.Някакви други дюкументи ще трябват ли.Продавачът замина за Kанада и нямам никакви контакти с него.Нямам непрекъснат престой от 12 месеца,(имам 10 мес) в Тунис.
Сега искам да се върна с нея.Какви проблеми могат да възникнат на митницата.Имам ли право на безмитен внос.
Върнете се в началото
mitko

МнениеПуснато на: Сря Апр 19, 2006 11:30 am    Заглавие: Отговорете с цитат

моят въпрос е следният:
брат ми живее и работи в англия -над 1 година.може ли аз да ползвам (например дошъл си с кола и наложило му се та си тръгнал с самолет)негова кола тук в българия (това с цел да не плащам ддс)и като влезем в "европата"да я пререгестрирам .
-а с временен внос може ли да се измисли нещо напр.на 3 мес. да се ходи до най-близката митница за 1 час и обратно и това да става с нещо като пълномощно
Върнете се в началото
vassil

МнениеПуснато на: Чет Авг 17, 2006 6:30 pm    Заглавие: Отговорете с цитат

Zdraveite.Pick up 2000godina,s 250ks/SAE shte bude li dopusnat za vnos s vsichki oblekcheniya za postoianno zavrushtasht se v BG?Blagodaria.
Върнете се в началото
rosy

МнениеПуснато на: Вто Сеп 05, 2006 9:48 am    Заглавие: Отговорете с цитат

zdraveite,
sled 2 sedmizi mi predstoi da si vnesa motora ot germania, kato smiatam 4e pokrivam iziskvaniata za bezmiten vnos. T.e. ot 1 godina sum aupair (na dogovor) v germania i pritejavam motora ot 6 meseza.
Ste buda izkliu4itelno blagodarna ako niakoi moje da mi kaje kakvi to4no dokumenti mi triabvat i kakva e prozedurata po oprostiavane na mitni4eskite zaduljenia.
predvaritelno blagodaria Very Happy
Върнете се в началото
ALF

МнениеПуснато на: Вто Сеп 05, 2006 10:56 am    Заглавие: Отговорете с цитат

Ами аз мисля, че на три страници в тази тема е даден отговор на въпроса ти... айде да не я стартираме отново.
За тези, дето не им се чете ще обобщя:
1. Молба до началника на съответното митническо учреждение (свободен текст)
2. Документи, доказващи собствеността върху вещите (коли, мотори, краставици и т.н.), които ще се внасят
3. Документи, доказващи легалния престой над 12 месеца в чужбина
4. Нещо за почерпка на митничаря
5. ... не се сещам друго
rosy

МнениеПуснато на: Вто Сеп 05, 2006 11:47 am    Заглавие: Отговорете с цитат

super... mersi mnogo Very Happy
sorry ako ne sum do4ela ne6to kakto triabva (misleh si, 4e sum) Rolling Eyes
Върнете се в началото
ALF

МнениеПуснато на: Вто Сеп 05, 2006 12:43 pm    Заглавие: Отговорете с цитат

няма проблеми Wink
vinagi

МнениеПуснато на: Пон Ное 21, 2011 9:33 pm    Заглавие: Отговорете с цитат

Виждам, че отдавна не е писано по този въпрос.
Какво се е променило след влизането на БГ в ЕС?
Аз искам да докарам колата си от Катар и не смятам да я продавам, а да си я ползвам само когато съм в България.
Това, което ме притеснява е, че ще живеея повече от 185 дена в друга европейска държава. Биха ли ме задължили да платя мито заради това?
Върнете се в началото
Покажи мнения от преди:   
Създайте нова тема   Напишете отговор     Форуми -> Внос на автомобили Часовете са според зоната GMT + 2 Часа
Иди на страница Предишна  1, 2, 3
Страница 3 от 3

Идете на:  
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети