Flaneghan
Регистриран на: 01 Юли 2004 Мнения: 255 Местожителство: тук на всички напук
|
Пуснато на: Съб Ное 08, 2008 3:39 pm Заглавие: |
|
|
Доста време се въздържах от мнение, поради липса на конкретика във въпроса. Все пак нещата могат да бъдат сведени до следното :
Ако връщаната след ремонт стока е напуснала България респективно общността като временно изнесена стока за ремонт ( в което аз дълбоко се съмнявам ) начинът за нейното оформяне е само един - връщайки се след ремонт съответно се поставя под реимпорт . По чл.183-185 от Регламент 2913 освободена от мита ;по чл.58 т.16 от Закона за ДДС освободено от ДДС .Разбира се след идентификация на стоката .Общо правило е и стойността на която се извършва облагането .При гаранционен ремонт ,при който ремонта се извършва БЕЗВЪЗМЕЗДНО(тоест няма плащане)-стойността при временното изнасяне и при реимпорта следва да съвпадат .При ремонт ,при който има заплащане- облагането се извършва на стойността на ремонта .Поради тази особеност би било добре търговският документ ,с който стоката се връща в България да има включени данни за собствената стойност на стоката ( следва да е равна на стойността при временното изнасяне и данни за стойността на ремонта ) ,като по този документ за плащане е само размера на извършеният ремонт .
По скоро смятам че стоката или е оформена като износ или за нея няма формалности по износ
В случай на извършени формалности за износ не може да се ползва реимпорт и се отива към внасяне на стоката ,като ако е възможна идентификация на внасяната стока може да се ползва реда на чл.183-185 на Регламент 2913 и да се освободи от мита но не и от ДДС.
А влучая на тотална липса на формалности по износ стоката се третира като внос от трета страна със всички дължими държавни вземания и формалности по вноса . |
|